Jazda na nartach to jeden z najpopularniejszych sportów zimowych. To świetna zabawa, która dodatkowo wpływa korzystnie na zdrowie i ciało. Zakup sprzętu narciarskiego to duże wyzwanie, szczególnie dla osób początkujących, które dopiero rozpoczynają przygodę z narciarstwem. Przed podróżą w góry należy udać się do specjalistycznego sklepu gdzie wybierzemy kurtkę, spodnie, buty, kask, rękawice i narty. Jak dobrać pierwsze narty? Na co zwrócić uwagę? Jaka jest odpowiednia długość nart? Na te i na inne sportowe pytania odpowiadamy na blogu https://xonx.pl/.

Co kupić na początek?

Sprzęt narciarski można wypożyczyć na stoku, jeśli jednak chcemy mieć swój, najlepiej wybrać się do profesjonalnego sklepu. Wybierając się na stok należy pamiętać o odpowiednim ubiorze. Ciepły i nieprzemakalny strój to podstawa, do tego  kurtka, spodnie i rękawice. Muszą być wygodne, takie które nie będą krępować ruchów a najważniejsze chronić przed wyziębieniem. Najlepiej sprawdzą się ciepłe rękawice jednopalczaste. Na początek oprócz ubioru trzeba mieć gogle. W celu dbania o wzrok odpowiednie są gogle z nakładka przeciwsłoneczną. Niezbędny w narciarstwie jest kask, najlepiej wybrać taki, który posiada certyfikaty wysokiego bezpieczeństwa. Należy zakupić wygodne buty, muszą być idealnie dopasowane.

Jakie narty wybrać?

Odpowiednio dobrane narty to podstawa świetnej zabawy na stoku. Przy zakupie nart należy zwrócić uwagę na twardość. Dla osób początkujących najlepiej sprawdzą się miękkie. Oczywiście muszą być one dobrane do wagi narciarza. Osoba o nieco wyższej wadze powinna kupić narty z drewnianym wypełnieniem. Na wypełnienie z pianki pozwolić może sobie bardzo szczupła osoba. Narty powinny być dobrane odpowiednio do umiejętności oraz do wzrostu. Osoba początkująca powinna wybrać krótsze od jej wzrostu o około 20-25 cm. Istnieje zasada, im narta dłuższa tym stabilniejsza, lecz mniej skrętna. Stabilność jest również zależna od szerokości narty, osoba początkująca powinna wybrać raczej szersze. Odpowiedni promień skrętu powinien być między 13-18 metrów.

Narty dla początkujących

Najczęściej kupowane narty przez początkujących to model Allround. Idealnie sprawdzą się do nauki, są bardzo zwrotne. Umożliwiają bardzo bezpieczną jazdę na stoku bez użycia dużego wysiłku. Stworzone do jazdy rekreacyjnej. Dzięki nim możemy spokojnie zjeżdżać. Innym typem nart, równie polecanym początkującym jest typ Allmountain. Są odpowiednie na każdą pogodę, idealnie sprawdzą się na twardej jak i miękkiej trasie. Innym typem jest Easycarver, cechują się niską wagą, są bardzo lekkie. Idealnie sprawdzą się do wolnej jazdy. Łatwo na nich utrzymać stabilność, nie wymagają dużej sprawności w manewrowaniu.

5/5 - (1)