Zdarzają się opinie, iż trening z ciężarami jest niebezpieczny. Przejście z maszyn na wolne ciężary warto poprzedzić zaznajomieniem się z zasadami ćwiczeń. Jeśli jesteś osobą początkującą najlepsza byłaby rozmowa z profesjonalistą. Jeśli jednak sam chciałbyś zagłębić wiedzę na temat poprawnego dźwigania ten artykuł będzie właśnie dla ciebie. Na początku warto podkreślić, iż ryzyko kontuzji z wolnymi ciężarami jest znacznie wyższe. Nie oznacza to jednak, że musisz całkowicie wykluczyć tę formę ćwiczeń. Oto kilka informacji, na które warto zwrócić uwagę.

Odpowiednia rozgrzewka i właściwa technika

Aby zminimalizować ryzyko kontuzji ważna jest odpowiednia rozgrzewka. Dobrze wykonana rozgrzewka przygotuje nas do treningu i przy okazji pozwoli go ulepszyć. Kolejnym ważnym aspektem jest właściwa technika podnoszenia ciężarów. Wiele początkujących osób popełnia masę błędów podczas wykonywania podstawowych ćwiczeń. Ważnym jest, aby posiadać właściwy wzorzec do naśladowania oraz wykonywać ćwiczenia zgodnie z ruchem anatomicznym. Te dwie małe a jednak bardzo istotne perspektywy pozwolą uniknąć bolesnych kontuzji. 

Stopniowy progres

Od razu Rzymu nie zbudowano. Poświęć trochę więcej czasu na poszczególne ćwiczenia oraz nie obciążaj maksymalnie jednej partii ciała. Na wszystko potrzeba czasu. Stopniowo zwiększaj ciężar, a na pewno zauważysz zdrowy progres. Nie sugeruj się innymi. Jedni potrzebują więcej czasu na zwiększenie ciężaru podczas ćwiczeń, inni natomiast mniej. Pamiętaj, że każda jednostka jest indywidualna. Dodatkowym atutem byłaby druga osoba do pomocy. Podczas podnoszenia większych ciężarów warto mieć koło siebie asekuranta. 

Podsumowanie

Dbaj o to, aby każde ćwiczenie wykonywać z należytą starannością. Sport to zdrowie, tylko jeśli będziesz trenował odpowiednio – więcej w tym temacie przeczytasz na https://liyou.pl/. Skoncentruj się podczas wykonywania ćwiczeń, a unikniesz nieprzyjemnych kontuzji.  Pamiętaj, że każdemu należy się odpoczynek. To, że odpuścisz kilka dni na siłowni nie oznacza, że utracisz cały progres. Przyjmuj każdą uwagę od bardziej doświadczonych osób i pytaj jeśli czegoś nie wiesz. Kto pyta nie błądzi. Efekty jakie osiągniesz, na pewno cię zadowolą. 

5/5 - (1)