Jeśli zależy Ci na zdrowym ciele i dobrym samopoczuciu powinieneś zacząć rolować ciało po odbytym treningu. Mięśnie są pospinane i powodują dyskomfort, zaburzony jest transport substancji odżywczych, a to skutkuje uczuciem zmęczenia oraz naraża na kontuzje. Dbając o dobrą kondycje naszego ciała musimy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu oraz o tym, by dbać o równowagę napięcia powięzi. Możesz skorzystać z pomocy fizjoterapeuty lub zrobić to w domu przy pomocy rollera do masażu.

Co to rolowanie ?

Rolowaniem nazywamy metodę autoterapii zmęczonych i napiętych mięśni. Wykorzystujemy do tego łatwo dostępne urządzenia w postaci wałków, piłek czy douball. Rolowanie może zdziałać wiele dobrego. Dobrym pomysłem jest więc zakup wałka i używanie go po treningu. Masaż wnosi mnóstwo pożytku zarówno w życiu prywatnym jak i sportowym, a także w rehabilitacji. Każda aktywność wiąże się z obciążeniem ciała i zmęczeniem, natomiast praca siedząca, czy długie godziny spędzone przed telewizorem sprzyjają sztywności karku i bólowi pleców. Jak widać, rolowanie przynosi ulgę w każdym aspekcie naszego życia.

Jak rolować?

Części ciała należy dociskać do powierzchni sprzętu i powoli się po nim przetaczać. Najbardziej znanym sprzętem używanym do tego typu masażu jest wałek. Jednak za sukcesem rolowania stoi jeszcze coś innego- właściwe nawodnienie oraz normalizacja napięcia powięzi, które są odpowiedzialne za naszą mobilność. W momencie rolowania powięzi zachowuje się ona jak gąbka. Naciskając wydalamy z niej wodę, a gdy zmniejszamy nacisk napływ jest większy i chłoniony jest płyn z tkanek, które otaczają powięź oraz naczyń limfatycznych i krwionośnych. Ważny jest regularny masaż, bo tylko taki zapewni naszym mięśniom elastyczność i siłę do działania. Samo rolowanie zajmuje kilka minut a pierwsze efekty możemy już poczuć po pierwszym razie.

Zalety rolowania

Regularność popłaca. Tylko regularne rolowanie i aktywność fizyczna przyniesie nam mnóstwo korzyści dla naszych powięzi. Nawodni je, odżywi czy pozbędzie zrostów. Co jeszcze może nam dać?

  • Poprawia krążenie limfy i krwi
  • zmniejsza sztywność karku i mięśni
  • zwiększa świadomość ciała i czucia głębokiego
  • rozluźnia i uelastycznia tkanki
  • zmniejsza dolegliwości bólowe
  • sprawia, że ból jest mniej odczuwalny
  • zmniejsza cellulit
  • relaksuje i uspokaja organizm przed snem
  • poprawia samopoczucie

Jak widać zalet jest całe mnóstwo. Jednak bez regularnego masażu nie zobaczymy tylu dobrych stron. Warto więc jest dołożyć masaż do regularnego treningu i tym samym dać naszemu ciału mnóstwo pozytywnej energii, a na pewno nam się odwdzięczy.

5/5 - (2)