Nowa Zelandia jest państwem wyspiarskim, położonym na południowo-zachodnim Pacyfiku. Składa się z dwóch głównych wysp i szeregu mniejszych. Ludność 70% identyfikuje się jako Europejczycy, natomiast pozostali mieszkańcy to w przeważającej większości Marysi, ludność tubylczą. Ze względu na izolację geograficzną wyspy zamieszkuje szereg gatunków roślin i zwierząt, które nie występują w innych częściach świata. Podobnie rzecz się ma z kulturą Maorysów.


Powody, dla których warto odwiedzić Nową Zelandię

Krajobraz, które znasz z filmów „Hobbit” lub „Władca pierścieni” są powszechne na wyspach Nowej Zelandii. Południe ze swoimi pasmami górskimi, lodowcami i bujnym lasem, jest obszarem o wspaniałych widokach i niesamowitych krajobrazach. Tymczasem północ to niezwykle urozmaicona linia brzegową, zjawiska geotermalne i niesamowite jaskinie. Oto kilka miejsc szczególnie atrakcyjnych i wartych obejrzenia, które oferuje Nowa Zelandia. Wycieczki tutaj nie powinny pominąć tych miejsc:

 • Widok Auckland z Mont Eden.

Panorama miasta ze szczytu wygasłego wulkan. Soczysta zieleń zboczy góry, w kontraście z widokiem miasta. W pogodny dzień w oddali widać zatokę morską.

 • Wai-O-Tapu

Obszar zlokalizowany na krawędzi ogromnej kaldery, ukazuje nam to, normalnie ziemia skrywa przed oczami zwykłych śmiertelników: kolorowe źródła termalne z temperaturą do 300 st. Celsjusza, kratery, naturalne baseny z błotem gejzery. Obszar nosi nazwę „Paleta Artysty”, zrozumiemy to, patrząc na jego kolorystyką. Największe wrażenie robi zieleń wody jeziora Champagne Pool, kontrastującą z pomarańczowymi brzegami.

 • Kerosene Creek

Dzika, gorącą rzeką płynąca przez las. Temperatura wody wynosi aż 35 st. Celsjusza. Nie ma tu żadnych umilających życie turystom barierek, łańcuchów, ani biletów. Jest zato dziewiczy las i przyroda. Dno rzeki jest tak ukształtowane, że miejscami można w niej poruszać się jak w basenie.

 • Huka Falls

Wodospad słyszany jest już z daleka. Ma 6 m wysokości i otoczony jest bujną roślinnością. Jeszcze bardziej interesujący jest kanion znajdujący się przed wodospadem, w którym rzeka zwęża się ze 100 m do zaledwie 15 m.

 • Tongariro

Trasa na szczyt wulkanu rozpoczyna się w zielonych dolinach. Dalej mamy krajobrazy znane nam z tolkienowskiego Mordoru, aby zakończyć się w gęstym wilgotnym lesie. Trasa znajduje się na liście najpiękniejszych, jednodniowych tras trekkingowych świata.

 • Te Mata Peak

Sielski krajobraz z widokiem typowych dla Nowej Zelandii zielonych wzgórz. Wszędzie znajdują się wszechobecne na wyspach owieczki.

 • Abel Tasman National Park

Jest to najmniejszy park narodowy Nowej Zelandii, ale jeden z piękniejszych. Przepiękne plaże z białym piaskiem i krystalicznie czysta woda zatok z klifami w tle. Zatoki są rajem dla różnorodnego życia morskiego.

 • Pancake Rocks

Skały powstały z organizmów obumarłych organizmów morskich osiadłych na dnie morskim, które zostały pokryte gliną i mułem. W wyniku trzęsień ziemi i ruchów tektonicznych zostały wypiętrzone, a wiatry i deszcze doprowadziły je do stanu obecnego. Skały pełne są szczelin, dziur i pęknięć, w które z dużą siłą wydziera się woda morską, tworząc niezapomniane widowisko. Paradoksalnie, im gorsza pogoda i większy wiatr, tym wspanialszy spektakl.

 • Lake Matheson

Jezioro słynie z lustrzanego odbicia widoków Mount Cook i Mount Tasman. Droga do jeziora wiedzie przez wyjątkowy niespotykany nigdzie indziej na świecie gąszcz paproci.

 • Moeraki Boulders

Ogromne, ponad dwumetrowej wielkości głazy nadmorskie. Są tworem skalnym, w którym minerały narastają od środka, stąd ich prawie kolisty kształt. Maorysi wierzą, że są to skamieniałe pozostałości po koszach do połowu węgorzy.

 • Hokitika Gorge

Wąwóz Hokitika to niezapomniany turkus wody i most wiszący.


Kultura Maorysów

Rdzenni mieszkańcy dotarli do brzegów Nowej Zelandii w XII wieku. Historia i kultura Maorysów wciąż pozostaje zagadkowa i jest dla nas egzotyczna ze względu na odrębność i unikalność. Cechą charakterystyczną dla wszystkich Polinezyjczyków jest wiara w Mane, eteryczną substancję, która ma zdolność przenoszenia się między ludźmi i przedmiotami. Popularną tradycją jest robienie tatuaży na twarzy. Warto głębiej poznać tę kulturę na miejscu. Będąc w mieście Christchurch, koniecznie trzeba udać się do miejsca Nga Hou e Wha, miejsca świętego. Tam spotkasz się z rdzennymi Maorysami i od nich dowiesz się dużo więcej.

 • Nowozelandzkie winnice

Umiarkowany klimat, miejscami zbliżony do śródziemnomorskiego, duże nasłonecznienie i doskonałe warunki glebowe sprawiły, że Nowa Zelandia znalazła się w czołówce światowej producentów win. Najbardziej znane są odmiany białe. Najbardziej znanym producentem jest winnica Malborough. Winnice rozproszone są w całym kraju. 

 • Sport na Nowej Zelandii

Czeka na nas mnóstwo atrakcji takich jak: spływy kajakowe, skoki spadochronówe, jazda na rowerach wodnych i wiele innych sportów wodnych. Ponadto ze względu na geograficzne ukształtowanie terenu możemy uprawiać bardziej egzotyczne dyscypliny: zjazdy na linie ze szytów górskich, skoki na bungy w wąwozy, canyoning, zorbing czy speleologia. Nowa Zelandia jest idealnym miejscem dla miłośników sportów ekstremalnych.

5/5 - (2)