Choroba lokomocyjna daje o sobie znać już we wczesnym dzieciństwie, nierzadko uprzykrzając życie również naszym rodzicom. Zazwyczaj ustępuje w dorosłym życiu. Niestety co 5 dorosły nie wyrasta z kinetozy. Jak więc możemy pomóc takiej osobie? Czy jesteśmy w stanie zapobiec złemu samopoczuciu?
Choroba lokomocyjna
Nazywana jest również chorobą komunikacyjną czy kinetozą. Stanowi cały zespół objawów nasilających się podczas odbywania podróży. Obejmuje wszystkie środki transportu. Pomimo tego, że zazwyczaj kończy się po podróży może bardzo obniżyć nasze samopoczucie oraz osłabić organizm. Niestety na chwilę obecną nie ma na nią sposobu. Jeśli nie przeszło nam wraz z wiekiem, to możliwe, iż będziemy się nią męczyć już do końca życia.
Jakie są przyczyny i objawy choroby lokomocyjnej?
Brak zgodności pomiędzy sygnałami wysyłanymi przez błędnik, a subiektywnym postrzeganiem ruchu jest przyczyną choroby lokomocyjnej. Mózg dostaje sprzeczne wiadomości, co z kolei skutkuje podrażnieniem błędnika i pojawieniem się objawów chorobowych.
Najpopularniejszym objawem kinetozy są wymioty czy brak apetytu. Podczas trwania podróży nasilają się inne objawy, takie jak nudności, bóle głowy, uczucie rozbicia, ślinotok. Objawy zwiększają się gdy ruch jest zmienny i odbywa się w różnych kierunkach. Wymioty nie przynoszą upragnionej ulgi, a dolegliwości niestety się nasilają.
Zapobieganie chorobie lokomocyjnej
Osoby, które męczą się z chorobą lokomocyjną mogą zastosować się do kilku wskazówek. Wskazówki te mogą, ale nie muszą zwiększyć komfort w czasie podróży, jednak warto spróbować:
- zawsze siadaj przodem do kierunku jazdy
- unikaj zbyt intensywnych zapachów
- rób przerwy w podróży
- nie czytaj, nie używaj komputera
- zjedz lekkostrawny posiłek
- jeśli podróżujesz autobusem unikaj siadania przy osi kół
Czy chorobę lokomocyjną można wyleczyć?
Niestety nie. Są jednak lekarstwa czy suplementy diety, które zmniejszają dolegliwości. Z lekarstw dostępny jest aviomarin oraz lokomotiv-suplement diety. Warto zjeść zalecaną ilość leku na około 30 minut przed podróżą. Warto skorzystać również z mniej medycznych metod takich jak klejenie plastrem pępka czy opaski uciskowe na nadgarstki ( które de facto z powodzeniem są używane przy mdłościach u kobiet w ciąży).
Życie z chorobą lokomocyjną nie jest łatwe. Warto jednak spróbować poszukać na nią sposobu, by znów cieszyć się życiem.